Par briljantiem

Briljantu vērtība ir atkarīga no četrām īpašībām - Carat, Color, Clarity, Cut, tātad, masas, krāsas, dzidruma un slīpējuma parametriem. Briljantu klasifikācija, kas ir balstīta uz šīm īpašībām, tiek saukta «4С». Jāņem vērā, ka jebkurā gadījumā briljanta cena būs atkarīga no vienošanās.


Karāti (Carat)

Briljanta masa tiek mērīta karātos, saīsinājums ct. Pats vārds „karāts” cēlies no koka sēklu nosaukuma, kas senos laikos kalpoja par svara etalonu dimantiem. Viens karāts ir vienāds ar 0,2 gramiem.

Svars Izmērs
0,03ct 2мм
0,1ct 3мм
0,3ct 4,3мм
0,5ct 5,2мм
1ct 6,5мм
1,5ct 7,5мм
2ct 8,22мм
3ct 9,4мм

Krāsa (Color)

Briljantu krāsu iedala divās grupās - tradicionālās krāsas un fantāziju krāsas. Pirmā grupa ietver bezkrāsas un visu dzelteno toņu krāsu skalu. Otra grupa ietver zaļas, zilas, rozā un sarkanas krāsas briljantus.


Dzidrums (Clarity)

Dzidrums ir viens no būtiskākajiem briljanta kvalitātes parametriem un tiek noteikts pēc defektu esamības/neesamības akmenī. Lai noteikt defektu skaitu un izmēru tiek izmantota 10-kārt palielināmais stikls. Briljantu dzidruma vērtēšanai izmanto GIA sistēmu:

Apzīmējums Dzidruma grupa Dzidruma raksturojums
F Flawless (безупречно чистый) Novērojot ar 10-kārt palielināmo stiklu ieslēgumi nav redzami
IF INTERNALLY FLAWLESS (чистый) Novērojot ar 10-kārt palielināmo stiklu nav redzamu iekšējo ieslēgumu, ir redzami nebūtiski virsmas defekti, kas var būt novērsti atkārtoti slīpējot.
VVS1 VVS2 VERY, VERY SMALL INCLUSIONS (Едва-едва заметные включения) Novērojot ar 10-kārt palielināmo stiklu caur VVS1 klases akmeņu virspusi ieraudzīt ieslēgumus ir ļoti grūti, tos var ieraudzīt tikai skatoties caur paviljonu. VVS2 klases akmeņiem ir grūti ieraudzīt ieslēgumus skatoties caur virspusi.
VS1 VS2 VERY SMALL INCLUSIONS (Мельчайшие вкрапления) Novērojot ar 10-kārt palielināmo stiklu var ieraudzīt sīkas „spalvas” vai „mākoņus”.
SI1 SI2 SMALL INCLUSIONS (Небольшие дефекты) Novērojot ar 10-kārt palielināmo stiklu var viegli ieraudzīt sīkus ieslēgumus, retos gadījumus tos var ieraudzīt arī ar „neapbruņotu” aci.
I1 I2 I3 IMPERFECT (имеются явные включения) Novērojot ar 10-kārt palielināmo stiklu var viegli ieraudzīt ieslēgumus, tos var ieraudzīt arī ar „neapbruņotu” aci.

Slīpējums (Cut)

Akmens slīpējuma vērtējumā galveno lomu spēle nevis tā forma (apaļa, princese, utt.), bet tā izpildīšanas kvalitāte. No tā, cik kvalitatīvi un ģeometriski precīzi briljants ir slīpēts, ir atkarīgs tā spīdums un mirdzums.